Gazze'de ateşkes sağlandı

Gazze'de Filistinli direniş grupları ile İsrail arasında  ateşkes  anlaşmasına varıldığı bildirildi.

haber7
0

Hamas Hareketi ne bağlı el-Aksa televizyon kanalında geçen habere  göre , Filistinli gruplar ile İsrail arasında ateşkes anlaşmasına varıldı.

Adını vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılan haberde ateşkesin  yerel saatle 04:30 da başlayacağı kaydedildi.    Öte yandan Gazze deki silahlı gruplardan "Halk Direniş Komiteleri"  adına konuşan Ebu Mücahid el-Brim , BM ve Mısır ın  ateşkes  için ortaya koyduğu  çabaların sonuç getirdiğini , bunun pazartesi sabah saatlerinden itibaren  uygulamaya gireceğini söyledi.

Gelişmeye ilişkin İsrail tarafından henüz bir açıklama yapılmazken ,  ateşkes görüşmelerine katılan İsrailli bir yetkili geçen gece yaptığı açıklamada ,  görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini , birkaç saat içinde  ateşkes  ilanının mümkün  olabileceğini duyurmuştu.

İsrail-Gazze arasındaki gerginlik

Gazze Şeridi nde cuma günü keskin nişancı ateşiyle 2 İsrail askerinin  yaralanmasının ardından bölgede şiddet tırmanmıştı. İsrail tarafından sivil  yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık  Gazze  den roket  atışları gerçekleştirilmişti.

Bu gelişmelerin ardından İsrail ordusu , cumartesi günü abluka  altındaki  Gazze  Şeridi nden çok sayıda roket atılmasını gerekçe göstererek , savaş  uçaklarıyla bölgeye hava ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =