O vekillerin dokunulmazlığı kaldırılacak

Venezuela’da 30 Nisan’da başarısızlıkla sonuçlanan askeri ve sivil kalkışmaya katılan muhalif Ulusal Meclis (AN) milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılacak.

haber7
0

Ülke basınındaki haberlere göre devlet nezdindeki yetkili Kurucu  Meclis (AN) Başkanı Diosdado Cabello , kendini geçici devlet başkanı ilan eden AN  Başkanı Juan Guaido’nun başarısızlıkla sonuçlanan askeri ve sivil kalkışmasına  katılan AN milletvekilleri hakkında yapılan adli işlemlerin sürdüğünü belirtti. 

Cabello , Venezuela Başsavcılığının bu milletvekillerinin  dokunulmazlıklarının kaldırılması için yaptığı başvuruların ANC’ye gelmeye  başladığını açıkladı.

ANC’deki oylamada başsavcılığın taleplerine “evet” oyu vereceklerini  vurgulayan Cabello , “Elbette bizler de bu girişime katılanların  dokunulmazlıklarının kaldırılması için ANC’de elimizi kaldıracağız.” ifadelerini  kullandı.

Aylardır büyük bir siyasi kriz içinde bulunan  Venezuela  da muhalefet ,  30 Nisan ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir kalkışma denemesinde bulunmuş ve  başarısız olmuştu.

Guaido ve ev hapsini ihlal ederek La Carlota Hava Üssü nün  karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine gelen Leopoldo Lopez , bir grup askerle  Devlet Başkanı Nicolas  Maduro  yu devirmek istemiş ve halkı sokağa çağırmıştı.  Muhalifler , bu çağrı üzerine ülkenin birçok kentinde sokağa çıkmış , protestolar  daha sonra özellikle Caracas taki La Carlota etrafında şiddet eylemlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 9 =