Arap Birliği'nden çağrı: Filistin'i himaye altına alın!

 Arap   Birliği  , Birleşmiş Milletler (BM) , Orta Doğu Dörtlüsü (BM , ABD , Rusya ve Avrupa Birliği) ve dünyadaki insan hakları kuruluşlarına  Filistin  halkının  himaye   altına  alınması çağrısı yaptı.

haber7
0

Arap  Birliği  tarafından yapılan yazılı açıklamada , BM , Orta Doğu Dörtlüsü ve dünyadaki insan hakları komisyonlarına yapılan çağrıda , Filistin halkına  himaye  sağlanması ve  İsrail  in  Gazze  ye yönelik saldırılarını durdurmaya zorlanması istendi. 

 

 

Açıklamada ,  Filistin  halkına  himaye  konusunda gerekli mesuliyetin alınması çağrısında da bulunuldu.

BM Genel Kurulu Kasım 2018 de işgal altındaki  Filistin  halkına uluslararası bir  himaye  sağlanması yönünde karar almıştı. Alınan uluslararası karar ABD nin büyük desteğine sahip  İsrail  in kabul etmemesi sebebiyle henüz uygulama imkanı bulamadı.  

 

 

Merkezi Kahire de bulunan  Arap  ülkelerinin en yüksek siyasi kuruluşu  Arap  Birliğinin bölgedeki sorunların çözümüne ilişkin bu ve benzeri açıklamalarının çoğunlukla dünyada herhangi bir karşılık bulmaktan uzak olduğu gözleniyor. 

Gazze Şeridi nde cuma günü "Büyük Dönüş Yürüyüşü" gösterileri sırasında keskin nişancı ateşiyle iki  İsrail  askerinin yaralanmasının ardından şiddet tırmanmıştı.  İsrail  tarafından sivil yerleşim bölgelerine düzenlenen hava saldırılarına karşılık  Gazze  den roket atışları başlamıştı.

Son hava saldırılarıyla dünden bu yana  Gazze  Şeridi nde şehit düşen Filistinli sayısı 7 ye yükselmişti. Kaynakların belirttiği yaralı sayısı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =