Aksaray'da tarım alanlarını dolu vurdu

Aksaray'ın  Sultanhanı  ilçesinde Dün Aksam Saat 21 Sıralarında Yağan Etkili  Dolu  İlçedeki  tarım  arazilerinde büyük zarara uğrattı. Meterolojinin Dün için Tahmin ve Uyarısını yaptığı  Dolu  Yağış

haber7
0

Sultanhanı ilçesinde Dün Aksam Saat 21 Sıralarında Yağan Etkili  Dolu  İlçedeki  tarım  arazilerinde büyük zarara uğrattı. Meterolojinin Dün için Tahmin ve Uyarısını yaptığı  Dolu  Yağışı  Sultanhanı  ilçesindeki  tarım  arazilerinde büyük zarara uğrattı.

Yağışın ardından hasar gören arazilerde inceleme yapan üreticiler , çok üzgün olduklarını belirterek yardım talebinde bulundu.

Bazı yerlerde yüzde 100 e yakın kayıp oldu

Arazide İncelemede bulunan vatandaşlar  Sultanhanı  ilçesinde Akşam aniden bastıran dolunun özellikle Yonca tarlalarında büyük hasarlara yol açtığını söylediler. Eskil ilçesi , Eşmekaya Kasabası ve İncesu köyünde bazı  tarım  arazilerinde de etkili olan  Dolu  nedeniyle bölge çiftçisi büyük zarara uğradı.

Bazı yerlerde yüzde 100 e yakın verim kaybı olduğunu ifade eden Çiftçiler , "Ceviz büyüklüğüne yakın  Dolu  yağdı. Böyle olunca yapacak bir şeyimiz yok. Büyüme döneminde olan Yonca ve Ekinlerimizde dökülmeler meydana geldi. Bir çok arazide durum ürün alınamaz vaziyette Üreticilerimizi çok üzen bir durum oldu. Sigorta yaptıran üreticilerimiz , hasar-tespit çalışmasının ardından zararlarını inşallah tanzim edeceklerdir. İnşallah bir daha böyle doğal felaketler yaşamayız." dediler.

Diğer bir Çiftçimiz ise " Hasar durumunun bölgelere göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =