Siyah böcekler Şanlıurfa’yı esir aldı

Şanlıurfa’da hemen hemen her yerde rastlanan ve uzmanlar tarafından "kara bit" olarak adlandırılan kanatlı  Siyah   böcekler  kenti  esir  aldı.

haber7
0

Vatandaşların sık sık şikayet konusu haline getirdiği böceklerin , uzmanlara göre gerekli tedbirler alınmazsa yaşanan  küresel ısınma  ile popülasyonlarının giderek artacağı belirtildi. 

Şanlıurfa’da son günlerde vatandaşların sık sık şikayet ettiği  Siyah  böcekler , kentin neredeyse her noktasında bulunuyor. Uzmanlar tarafından kara bit olarak adlandırılan kanatlı  Siyah  böcekler kenti adeta  esir  aldı. Böcekler , uzmanlara göre gerekli tedbirler alınmazsa yaşanan  küresel ısınma  ile daha da çoğalacak. 

Harran Üniversitesi Biyoloji Öğretim Üyesi ve Biyolojik Etkinlik Laboratuvarı Araştırma ve Analiz Sorumlusu Dr. Şahin Toprak , geçen yıl  böcek  popülasyonu ile ilgili sayılarında ciddi bir artışın yaşanacağını belirtmesine rağmen idarecilerin bunu dikkate alınmadığını öne sürdü. Araştırma sorumlusu Toprak , bilim adına  böcek  popülasyonu üzerinde 10 yıldır araştırma yaptıklarını belirterek , kent idarecilerini gerekli önlemleri alınması noktasında uyardı. Toprak , gerekli önlemlerin sadece kimyasallar ile değil , bilimin gerektirdiği yöntemlerle yapılması gerektiğini ifade etti. 

İnsan sağlığına hiçbir faydası olmadığı belirtilen böceklerin , öldükten sonra bakteri oluşturarak kötü koku yaydığı ve doğada özelikle bitki köklerine ciddi hasarlar verebildiği ifade edildi. Uzmanlar özellikle aşırı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =