Milli yazılımla gemiler birlikte hareket edebilecek

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay , yeni geliştirilen yerli ve  Milli  Ağ Destekli Veri Entegre (GENESİS ADVENT) Savaş Yönetim Sistemi ile filodaki bütün gemilerin  birlikte   hareket  edebileceğini belirterek , "Fil

haber7
0

Atalay , TÜYAP ta düzenlenen 14. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı nda (IDEF 19) HAVELSAN ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile  birlikte  geliştirdiği Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi nin (GENESİS) yeni versiyonu olan Ağ Destekli Veri Entegre (GENESİS ADVENT) Savaş Yönetim Sistemi hakkında bilgi verdi.

Türkiye nin deniz platformlarında kendi komuta , kontrol ve savaş sistemine sahip birkaç ülkeden biri olduğunun altını çizen Atalay , "Daha önce geliştirilen GENESİS isimli ürünümüz şu anda 40 ın üzerinde gemide çalışır vaziyette. GENESİS in ağ desteği yeteneğine de sahip GENESİS ADVENT isimli yeni versiyonunun fabrika kabul testlerini ise geçtiğimiz ay tamamladık. Bu ağ desteği yeteneğine sahip bir savaş yönetim sistemi , dünyada bizim bildiğimiz iki-üç ülkede var. Biz de bu ülkelerin arasında olduk." ifadelerini kullandı.

Atalay , GENESİS savaş yönetim sisteminde , her bir geminin tek başına  hareket  ettiğini , geminin bütün silah ve sensörlerinin ise sistem üzerinden yönetildiğini anlattı.

Yerli ve  Milli  olarak geliştirilen GENESİS ADVENT ile sisteme ağ desteğini eklediklerinin altını çizen Atalay , "Bu ağ destekli GENESİS ADVENT sayesinde bir filodaki bütün  gemiler  tek gemi gibi  hareket  edebiliyor. Filodaki herhangi bir gemiden , komutan , diğer bütün gemilerin silah ve sensörlerine hükmedebiliyor. Onlardaki verileri ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 7 =