Rusya  devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport’un Genel Müdür Yardımcısı Sergey Ladygin , Türkiye’nin kendi uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasına yönelik Türkiye ile  Rusya  arasında istişareler y&uum

haber7
0

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport un Genel Müdür Yardımcısı Sergey Ladygin , İstanbul da bugün başlayan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF) kapsamında Rus haber ajansı RİA Novosti ye açıklamalarda bulundu.

 

Türk yetkililerle yüksek teknolojiye ilişkin alanlarda iş birliğini istişare ettiklerini belirten Ladygin , "Bu görüşmeler iki yönde ilerliyor.  S-400  hava savunma sistemlerinde bazı parçaların  Türkiye  de üretilmesine ilişkin olanakları değerlendiriyoruz." dedi.

İstişare edilen diğer konunun da ulusal bir hava sisteminin kurulmasına ilişkin olduğuna işaret eden Ladygin , "Türkiye nin çıkarları doğrultusunda kendi uzun menzilli hava sisteminin oluşturulmasını istişare ediyoruz. Bu  S-400  ün dışında  Türkiye  Cumhuriyeti için  yeni  bir sistem ve bu yönde ortak çalışmalara ilişkin görüşmeler yapıyoruz." şeklinde konuştu.

 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün IDEF in açılışında yaptığı açıklamada , "Kendi hava savunma sistemlerimizi üretme konusunda çok hızlı bir şekilde yol alıyoruz." demişti.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =