Hububat üreticisiden "bereketli hasat" beklentisi

Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da etkili olan yağışlar , çiftçinin rekolte beklentisini yükseltti.

haber7
0

Tarım alanı büyüklüğü bakımından ülkede ilk sıralarda yer alan  Şanlıurfa  da , Türkiye de üretilen mercimeğin yüzde 36 sı , buğdayın yüzde 8 i , arpanın ise yüzde 11 i yetiştiriliyor. Yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda  hububat  tarımının yapıldığı kentte , sulama imkanı henüz olmayan birçok çiftçi , kuru tarımla üretim yapıyor.

Geçen yıl özellikle sulama imkanının olmadığı yerlerde kuraklık nedeniyle sıkıntı yaşayan  hububat  üreticisi , bu yıl etkili olan yağışlar sayesinde  bereketli  bir sezon geçirmeyi umut ediyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu , AA muhabirine yaptığı açıklamada , bu yıl tüm ülkede , mevsim ortalamalarının üzerinde seyreden yağışların , özellikle tahıl üreticilerini sevindirdiğini ifade etti.

2018  hasat  sezonunda kuraklığın etkisiyle rekoltenin genel ortalamanın altında kalan tahıl üretiminin , 2019 sezonunda yüksek olmasını beklediklerini dile getiren Çullu , şöyle konuştu:

"Erken gelen ve ara vermeden yağan yağışlar , birçok alanda buğday ekimini engellediyse de birçok çiftçi şubat ayında ekimlerini tamamladı. Bu yıl ülkenin birçok bölgesinde ekim ayı sonunda başlayan ve aralıksız devam eden yağışların sürmesi , tahıl verimini olumlu etkileyecektir. Türkiye’de özellikle doğal yağışlara bağlı olduğu ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =