Konya'da 4 ayaklı arazi robotu üretildi

Konya'da  Robot  üretimi yapan bir firma , "Arat" adını verdiği  arazi  robotunun prototipini tanıttı. 30 kilogram yük taşıyabilen robot'un 2 yıl içerisinde seri üretime hazır hale getirilmesi planlanıyor.

haber7
0

Konya da Akınsoft yazılım firmasınca kurulan "AkınRobotics" fabrikasında tasarlanan yük taşıma odaklı  arazi   robotu  tanıtıldı.

"Arat" adı verilen ve 10 yıllık bir Ar-Ge çalışması sonrasında 60 mühendisin ortak çalışmasıyla prototipi üretilen dört  ayaklı   Robot  , 30 kilogram yük taşıyabiliyor. 17 eklemden oluşan robotun üzerinde 86 sensör bulunuyor ve 4 ayakla dengede kalıp , yürüyebiliyor. Firma , 2 yıl içerisinde robotun seri üretimini yapmayı hedefliyor.

Firma sahibi Özgür Akın , fabrikada gazetecilere yaptığı açıklamada , proje geliştirmeye devam ettiklerini , "Arat" ile önemli başarılara imza atmayı hedeflediklerini söyledi.

Robotun özelliklerine ilişkin bilgi veren Akın , şunları kaydetti:

"4  ayaklı  Arat ,  arazi   robotu  olarak geliştirildi ve her türlü  arazi  koşuluna uyumlu olacak şekilde tasarlandı. 3 saat şarj edebilme özelliğine sahip olan Arat ın 10 saatlik kullanım süresi var. Bu süre , üzerine eklenecek güneş panelleriyle uzatılabilir. Yük taşıma özelliğine sahip Arat arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek.

Bu robotlarımızı daha da geliştirebilmek için çalışmalarımız hızla devam ediyor. Çok kısa bir süre sonra da teknolojiseverlerle buluşturarak ülkemizin ve insanlığımızın hizmetine sunacağız."

Firma , daha önce de hizmet sektörüne yönelik ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =