Türkiye'den 5 milyar dolarlık hamle!

2018 yılında  lavanta  , gül , ada çayı , kekik , çörek otu , kinoa gibi bitkileri yetiştirmek maksadıyla , 5 ,3 milyon metrekare  hazine  arazisi kiralandı.

haber7
0

Türkiye’de tıbbi ve aromatik bitkilerin üretilmesine son dönemde büyük önem veriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “Ülkemizde ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan ,  lavanta  , gül , ada çayı , kekik , çörek otu başta olmak üzere 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yerli üretiminin arttırılarak ithalatının azaltılması amacıyla  hazine  taşınmazlarını uygun bedel ve koşullarla kiraya veriyoruz.  hazine  taşınmazları , üretim yapmak isteyenlere rayiç bedelin binde biri üzerinden , çok yıllık bitkiler için 10 yıla , tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiraya verilmektedir” dedi.

Bakan Kurum; geçen yıl  lavanta  , gül , ada çayı , kekik , çörek otu , kinoa gibi bitkileri yetiştirmek amaçlı 8 milyon metrekare yüz ölçümlü taşınmaz ilanına çıkıldığını , bunun 5 ,3 milyon metrekaresinin kiraya verildiğini vurguladı. Buralarda bitkilerin yetiştirilmeye başlandığını aktaran Bakan Kurum “Bu üretim seferberliğine hız vermek amacıyla , 2019 yılında da 10 milyon metrekare yüz ölçümlü  hazine  taşınmazının ilana çıkarılmasını hedefliyoruz. Hâlen ‘www.milliemlakgov.tr’ adresinde; başta Bursa , Aydın ve Antalya illeri olmak üzere , 10 ilde toplam 4 ,6 milyon metrekare yüz ölçümlü  hazine  taşınmazı ilanda ve başvuru süresi devam ediyor” diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =