Koca ülkeden tepki çekecek karar: 2 milyon kediyi sosisle öldüreceğiz

 Avustralya  hükümetinin ülkedeki yerel türleri yok eden vahşi kedileri öldürmek için zehirli sosis kullanacağı açıklandı. Ülke 2020'ye kadar 2  milyon   kediyi  öldürme sözü verdi.

haber7
0

Avustralya hükümeti , ülkede çok sayıda türün ortadan kalkmasına neden olan vahşi  kedi  türlerinin sayısını azaltmak için yeni bir proje başlattı.

 

 

New York Times gazetesinde yer alan habere göre söz konusu projeye göre tavuk yağı , kanguru eti , otlar ve baharatların bir karışımını içeren zehirli sosisler kullanılarak kediler öldürülecek ve popülasyonları azalacak.

Zehirli sosisler Batı  Avustralya  eyaletindeki bilim insanı Dr. Dave Algar tarafından oluşturuldu. Algar , hangi lezzetlerin kedigiller için en çekici olduğunu belirlemek için  kedi  maması markaları ile çalıştı.

 

 

Kilometrekareye yaklaşık 100 adet kedi

Zehirli sosis projesi , ülkede 2015 yılında başlatılan yerli vahşi yaşamı koruma girişiminin bir parçası.

New York Times ın yaban hayatı koruma yetkililerine dayandırdığı verilere göre , kediler ülkenin yaklaşık yüzde 99.8 inde yer alıyor. Bazı bölgelerde kilometrekareye yaklaşık 100 adet  kedi  düşüyor.

Uzmanlar ,  Avustralya  ya özgü olmayan bu kedilerin nereden geldiğini bilmiyor.

Avustralya 2015 yılında çok sayıda kemirgen ve keseli türü yok ettiği için kedilerin sayısını azaltma çalışmalarına başlamış , kısırlaştırma , avlama ve zehirleme yoluyla çok sayıda kedinin ölümüne neden olmuştu.

Royal Melbourne Teknoloji Enstitüsü nün tahminlerine göre ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =