Hasat başladı! Fiyatları yarı yarıya düşecek

Adana’da hasadına başlanan patateste yaklaşık 250 bin ton rekolte bekleniyor. Turfanda patatesin kilosu kalitesine göre 2 ile 4 lira arasında satılıyor. Fiyatların  yarı   yarıya  düşmesi bekleniyor.

haber7
0

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Adana’da turfanda  patates  hasadına başlandı. Hasatla birlikte fiyatların  yarı   yarıya  düşmesi bekleniyor.

 

 

Adana Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Ali Tekin , Adana’da yaklaşık 66 bin dekar  patates  ekim alanı olduğunu belirterek , “Bu yıl  patates  hasadı 10 gündür başlamıştı araya yağmur girince bir boşluk oluştu ama bugün tam olarak  Hasat  başladı. Adana’da ortalama  patates  rekoltemiz dekarda 3-3 ,5 ton arasında.  Adana  turfanda üretiminde her zaman söz sahibi konumda.  Adana  ülkemizin  patates  ihtiyacının yüzde 5 civarını karşılamaktadır. Hasatla birlikte daha iyi günler göreceğiz diye umuyoruz. Hasadımız Mayıs ayının 15’ine kadar devam edecek. Buradan da İzmir tarafına oradan da İç Anadolu’ya geçer ve  patates  hasadı turu bu şekilde devam eder” dedi."PATATESTE VERİM DÜŞÜK" Hasadı yapılan tarla sahibi Ali Süt , geçen seneyle kıyaslandığında bu sene patatesin fiyatının yüksek olduğunu kaydederek , “Bunun sebebi Çukurova bölgesindeki yağışlardan dolayı büyük bir zayiat oldu. Verim düşüklükleri görünüyor. Şu an patatesin kilosu 1. parti boy 4 TL. İkinci boy ise 2 TL olarak satışa sunuyoruz. Geçen sene bu fiyatlar 1 ,5 ile 3 TL aralarında seyretti” diye konuştu.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =