Valilikten çok kritik uyarı! Çıplak elle dokunmayın...

Karabük Valiliği , Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından 2 kişinin ölmesi üzerine hastalıktan korunmaları için vatandaşlara uyarıda bulundu.

haber7
0

Karabük Valiliği , KKKA hastalığı ile ilgili yazılı açıklamada bulunarak , vatandaşları uyardı. Valilik tarafından yapılan açıklamada , "Hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ilimizde KKKA vakalarının görülmeye başlaması ve iki vatandaşımızın bu sebeple hayatını kaybetmesi nedeniyle daha önce yapılan bilgilendirmelerin tekrar hatırlatılması ihtiyacı doğmuştur. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ülkemizde ve dünyada bu hastalığı taşıyan hyalomma marginatum cinsi kenelerden bulaşan viral bir hastalıktır. Hastalık , virüsü taşıyan kenelerin ısırması , bu keneleri çıkarırken çıplak  elle  kenenin patlatılması , hastalık taşıyan kenelerin yapışmış olduğu hayvanların kan ve idrar gibi vücut sıvılarıyla direkt temas sonucu bulaşır. Ayrıca hasta kişilerin kanıyla veya vücut sıvılarıyla temas edilmesi sonucu da bulaşır. Hastalık hava yolu ile bulaşmaz" diye uyarıda bulundu.

Valilik hastalıktan korunmak için şu uyarılarda bulundu:

"Hastalıktan korunmak için tarla , bağ , bahçe , orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli. Pantolon paçaları çorapların içine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renk kıyafetler tercih edilmeli. Hayvanların üzerindeki keneye , hayvanların kan ve idrarına çıplak  elle  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 4 =