37 yıldır kayıptı... Sel suları ülkesine geri getirdi

İran’da etkili olan yağışların neden olduğu  sel   suları  , 37  yıldır  kayıp olan Iraklı askerin cesedini  ülkesine  sürükledi.

haber7
0

İran’ın doğusunu olumsuz etkileyen ve binlerce köyün sular altında kalmasına yol açan  sel  felaketi , ilginç bir olaya neden oldu. 8 yıl süren Irak-İran savaşında 1982 yılında kaybolan Iraklı asker Abdülemir Hacı Cebbar Cadiri’den 37  yıldır  haber alınamadı. Irak’ı da etkileye  sel   suları  kayıp askerin cesedini Irak’ın Misan kentine bağlı Meşrah ilçesi yakınlarına sürükledi. Boyun künyesi , kolundaki saati ve bazı eşyalarının da bulunmasıyla cesedin kayıp Cadiri’ye ait olduğu kanıtlandı. 1971 yılında  Irak  ordusuna katılan Cadiri’nin ülkesine  geri  dönen cesedi Zikar iline bağlı Fecir nahiyesinde toprağa verildi.

Irak ordusunun 1982 yılında bazı  İran  kentlerini işgal ettiği sırada kaybolan askerin cenazesine ulaşılmayınca kayıp olarak kabul edildi. Ailesi ondan umudunu kesti ama cenazesini memleketinde gömmek istedi. Ailenin bu dileği İran’ı basan  sel   suları  sayesinde gerçekleştirdi.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 8 =