Bordan yeni bir madde üretildi!

Çin'deki Şiamen Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ,  bor  mineralinden üretilen "borofen"in süper hızlı bilgisayarlardan pillere , transistörlerden dokunmatik ekranlara kadar birçok kullanım al

haber7
0

Uzmanlar , borofenin , ısıyı ve elektriği en iyi ileten malzeme olarak kabul edilen ve çelikten 200 kat daha güçlü olan grafenden daha güçlü ve esnek olduğunu söylüyor.MIT Technology Rewiew adlı bilim sitesi , borofenle ilgili araştırmayı "Üzgünüz grafen- Herkesi heyecanlandıran  yeni  mucizevi malzeme borofen" başlığıyla duyurdu.BBC Türkçe ye göre haberden öne çıkan kısımlar şu şekilde:

"Kısa bir süre öncesine kadar grafen en  yeni  mucizevi malzeme olarak kabul ediliyordu. Süper güçlü , atom kalınlığındaki bu karbon "kümes teli" , borular , toplar ve çeşitli ilginç şekiller oluşturabiliyor. Malzeme mühendisleri , elektriği iletebildiği için grafen tabanlı bilgisayar işlemciliği ve grafen çip endüstrisi çağının başlayabileceğinden söz ediyordu. Avrupa Birliği , grafen endüstrisi için bir milyar Euro luk kaynak tahsis etti.

Bu cesur , grafen tabanlı dünya henüz yaşama geçmedi ancak diğer iki boyutlu malzemelerle ilgili  yeni  bir arayış başlattı. Ve bunlar arasında en heyecan verici malzeme; kristal benzeri yapılar oluşturabilen tek katmanlı  bor  atomları oldu.

Borofenin bu kadar heyecanlandırmasının nedeni , olağanüstü geniş bir uygulama alanı için uygun olması. Elektro-kimyacılar , borofenin daha güçlü lityum-iyon pillerde anot malzeme olabileceğini düşünüyor. Kimyacılar , borofenin katalitik kabiliyetlerinden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =