Cezayirli muhalif lider Abbas Medeni vefat etti

Uzun yıllardır Katar'da tedavi gören  Cezayir  İslami Selamet Cephesi (FIS) lideri  Abbas   Medeni  88 yaşında Doha'da  vefat  etti.

haber7
0

Uzun yıllardır  Katar  da tedavi gören  Cezayir  İslami Selamet Cephesi (FIS) lideri Abbas Medeni 88 yaşında  Doha  da  vefat  etti.

 

 

Cezayirli bir düşünce ve eylem adamı olan Abbasi  Medeni   Cezayir  bağımsızlık mücadelesinden bu yana İslamî mücadeleyi sürdürenlerle beraber düşünsel , sosyal ve siyasal arayışların çabası içinde olmuş bir isimdi.

Modern düşüncenin çıkmazını , felsefe ve bilimin mutlaklaştırılması yanlışına bağlayan  Medeni  , İslam dünyasının ve insanlığın kurtuluşunu Kur´an ve Sünnet merkezli düşüncenin ter , kan ve mürekkep üzerine inşa edilecek yükselişinde ve İslam Devletine ulaşılmasında görüyor.

 

 

1992 YILINDA DARBEYE MARUZ KALMIŞ VE TUTUKLANMIŞTI

Abbasi  Medeni  liderliğindeki İslami Selamet Cephesi (FIS) , eşi benzeri görülmemiş bir sonuçla , 1990 daki yerel seçimlerde itiraz edilen koltukların çoğunluğunu kazanmıştı.

İslâmi Selamet Cephesi nin bu başarısından endişelenen Batı nın da tahrikleri ile  Cezayir  ordusu , 16 Ocak 1992 tarihinde yani seçimlerin ikinci turunun yapılacağı tarihe beş gün kala gerçekleştirdiği darbe ile yönetime el koyarak seçimlerin ikinci turunu iptal etmiş ve genel başkan Prof. Abbasi  Medeni  başta olmak üzere FIS ileri gelenlerinin çoğunu tutuklatmıştı

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =