Bu görüntüye açıklama geldi

Marmara Denizi'nin  Tekirdağ  sahilinde plankton (denizde bulunan , mikroskopla görülebilen tek hücreli canlı) çoğalması , deniz suyu renginin yer yer turuncu olmasına yol açtı.

haber7
0

Tekirdağ ın Süleymanpaşa ilçesinde yaşayan vatandaşlar , güne daha önce görmedikleri bir manzarayla uyandı. Sabah saatlerinde  Tekirdağ  ın merkez ilçesi Süleymanpaşa da bulunan sahil kesiminde başlayan turuncu renk vatandaşlar arasında merak konusu oldu.

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Doç Dr. Emre Özşahin , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Marmara Denizi nde yaşanan renk değişikliğinin biyolojik bir canlı olan planktonun çoğalmasından kaynaklandığını söyledi.

"KENDİ İÇERİSİNDE PATLAMA YAŞAR"

Denizde de mevsimsel değişim yaşandığını belirten Özşahin , "İlkbahar ve yaz mevsiminde bütün doğada olduğu gibi denizde de uyanış başlar. Bazı canlılar bu uyanıştan nasibini alarak çoğalır. Plankton denilen biyolojik canlı , çoğalma sırasında kendi içerisinde patlama yaşar. Bu patlamaya bağlı olarak da planktonun türüne göre deniz turuncu , kahverengi , yeşil ve kırmızı renklerine boyanır." dedi.

Deniz suyu sıcaklığının yükselmesiyle plankton çoğalması meydana geldiğini dile getiren Özşahin , şunları kaydetti:

MARMARA NIN İÇLERİNE DOĞRU GİDER

"Planktonun aşırı biçimde çoğalmasına bağlı kıyı şeridi boyunca renkler oluşur. Çünkü bu canlının ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =