Sadakataşı’ndan Sri Lanka’da katarakt ameliyatları

 Sadakataşı  Derneği , Ramazan ayında  Sri  Lanka’da 500  katarakt  ameliyatı gerçekleştirmek için çalışmalarına başladı.

haber7
0

Dernek tarafından ,  Sri  Lanka’da hayırseverlerin yardım ve destekleriyle 500 kişinin  katarakt  hastalığından kurtarmak için  ameliyatları  gerçekleştirilecek.

 Tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan  katarakt  hastalığı; yaşın yanı sıra yetersiz beslenme , uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma , göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca kişi , ameliyat olamadığı için kör olabiliyor.

Sadakataşı Derneği başkanı Kemal Özdal yaptığı açıklamada ‘‘Asya ve Afrika’nın birçok bölgesinde beslenme sıkıntısı , yaşlılık ve hijyen gibi sebeplerden dolayı  katarakt  hastalığı yoğun olarak görülüyor. Çalışmalarımızı katarakta yakalanmış kardeşlerimizin tedavileri konusunda bu yılın devamında   yoğunlaştıracağız.  Bölgede  katarakt  sebebiyle her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Biz de yapmayı planladığımız 500 ameliyat ile buradaki kardeşlerimizin gören gözleri olacağız.’’ İfadelerini kullandı.

Sadakataşı Derneği tarafından Somali , Etiyopya ve Pakistan’da yapılan  katarakt  ameliyatlarıyla binlerce kişi puslu gözlerden kurtuldu.

 

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =