Türk Konseyi Türk Üniversiteler Birliği Ahmet Yesevi Üniversitesi Ev Sahipliğinde Yapıldı

 Türk   Konseyi   Türk   Üniversiteler   Birliği  4. Genel Kurulu Dönem Başkanı Hoca  Ahmet   Yesevi  Uluslararası Türk-Kazak  Üniversitesi  ev  Sahipliğinde  gerçekleştirildi.

haber7
0

Türk Üniversiteler  Birliği  4. Kurul rektörler toplantısı Türk  Konseyi  Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman’ın moderatörlüğünde üye üniversitelerin temsilcilerinin katılımlarıyla Türkistan Yerleşkesi Rektörlük Senato salonunda yapıldı.

 

 

Toplantıda konuşan Genel Sekreteri Bağdat Amreyev Türk Konseyinin , Türkiye ve  Azerbaycan’ın girişimleriyle 2019 kurulduğunu ve bu 10 yıllık süre zarfında diğer Türk Cumhuriyetlerinin katılımlarıyla büyük bir yapıya kavuştuğunu ifade etti. siyasi , sosyal , eğitim , bilim ,  kültür , ekonomik vb. alanlarda işbirliklerinin geliştirilmesi  Türk Konseyinin en önemli hedefleri arasında yer aldığına dikkat çeken Amreyev , bu anlamda Türk Dünyası’nda birlik ve beraberliğinin sağlanması adına önemli rol üslendiklerini vurguladı.

 

 

Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız ise konuşmasında Türk  Konseyi  bünyesinde 2013 yılında kurulan Türk Üniversiteler  Birliği  önemine vurgu yaparak , “Özellikle Orhun sürecini çok önemsiyoruz. Öğrenci ve akademisyen değişimi programı ile ortak bilimsel faaliyetlerin yürütülmesi üniversitelerin uluslararası alanlardaki reytinglerde derecesini yükseltecektir” dedi.

Akabinde söz alan Prof. Dr. Bolatbek Abdrasilov üniversite tanıtım sunumu yaparak , “Üniversitemiz 17 ülke ve 33 Türk akraba topluluklarından gelen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =