Yoğun yağış sonrası ortaya çıktı! Kilosu 125 TL

Mardin’de , yaklaşık iki yıl aradan sonra  Yoğun  yağışlar  sonrası   ortaya  çıkan , halk arasında  Dolaman mantarı  olarak bilinen Trüf mantarı , köylülerin geçim kaynağı oldu. Mantarları toplayan köylüle

haber7
0

Mardin’de aşırı yağışlar , toprağın altında gizlenen besin değeri yüksel gıdaları da gün yüzüne çıkardı. 2 yıldır köylülerin bulamadığı ve bu yıl ,  Yoğun  yağışlar sonucu gün yüzüne çıkan , nadir görülen  Dolaman mantarı   Mardin  kırsalında köylüler tarafından bulundu. Tarihi Mardin’de pazara getirilen  Dolaman mantarı  özelikle şifa bekleyen hastalar ve bebekleri olan aileler tarafından tercih ediliyor.

 

 

Hal esnafından Hikmet Ak , 2 yıldır tezgahta bulunamayan Dolaman mantarının bu yıl aşırı yağışlar sonucu tekrar yetiştiğini söyledi.

 

 

Çok nadir görülen Dolaman mantarının değerli olduğunu kaydeden Ak , “Aşırı  yağış  ve şimşeklerle birlikte bölgede buluyoruz , çok nadir olur. Köylüler 15 kilo bulabilmiş getirdi. Çok değerlidir , yemeğin içinde patates gibi pişirilerek kullanıyor. Bu yıl  125  liradan satışa sunduk. Bunu bilen alıyor değerlidir” dedi.

.news-source-inline{margin-bottom: 20px;color: #A1A1A1;font-size: 15px; line-height: 15px;margin-top: 2px;font-family: "Gilroy Black" ,sans-serif;} .news-source-inline span { font-family: "Gilroy Bold" ,sans-serif; color: #7F7F7F;} KAYNAK: ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =