Gelenek sürüyor! 129 yıldır yapıyorlar

Sinop'ta yaşayan 72 yaşındaki Cengiz Özekes , oğlu Kazım Özekes ile birlikte  129  yıllık aile mesleği olan bıçak yapımını devam ettiriyor.

haber7
0

Sinop ta yaşamını sürdüren Cengiz Özekes , şehir merkezindeki atölyesinde , oğlu Kazım Özekes ile birlikte , el işçiliği ve sabırla , geyik ve manda boynuzlarının yanı sıra gül ağaçlarını , paslanmaz çelikle , adeta bir sanat eserine dönüştürüyor.

Her biri kendi tasarımları olan av , mutfak , kamp bıçakları ile yöresel bıçaklar yapan baba ve oğul ,  129  yıllık gelenekten gelen disiplinle kaliteden ödün vermeden çalışıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kazım Özekes , "Aile mesleğimiz yaklaşık  129  yıllık bir aile mesleği. Şu anda mesleğin üçüncü kuşak üyesi babam Cengiz Özekes ve dördüncü kuşak üyesi ben olarak devam etmekteyiz. İmatlarımız genellikle av bıçağı , koleksiyon bıçağı ve bunun yanında çeşitli mutfak bıçakları var. Bıçaklarda çelik olarak genelde yüksek karbonlu çelikler ve paslanmaz tür çelikler kullanıyoruz. Sap kısımlarında ise geyik ve boynuzu , manda boynuzu , gül ağacı kökü , yaban gülü ve bazı ithal ağaçlar kullanmaktayız. Mesleğe başlangıç bir aile geleneği gibi başladı. Bu meslek aile içinde olan bir kişi için meslekten ziyade bir aile geleneğini devam ettirmek gibi bir süreçle oluştu ve bugünlere geldi. Zaten sabır gerektiren bir iş olduğundan dolayı insan sevmese , gönül vermese bu mesleğe devam etmez. Çünkü bu mesleğin en önemli sırlarından birisi sabır. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 1 =