Brent   petrolün   varili  , uluslararası piyasalarda 74 ,37 dolardan işlem görüyor.

haber7
0

Dün 74 ,53 dolara kadar çıkan  Brent  petrolün  varil  fiyatı , 74 ,14 dolardan günü tamamladı.  Brent  petrolün  varili  saat 08.55 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0 ,31 artışla 74 ,37 dolardan işlem gördü. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün  varili  66 ,04 dolardan alıcı buldu.

Dün Beyaz Saray ın , daha önce İran  petrol  yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıklamasının ardından  petrol  fiyatları yılın en yüksek seviyesine ulaşarak 74 ,53 dolardan işlem gördü.  

Beyaz Saray dan yapılan yazılı açıklamada , "ABD Başkanı Donald Trump , mayıs başında süresi dolan muafiyetleri uzatmama kararı verdi. Bu karar , İran ın  petrol  ihracatını sıfırlamayı ve rejimin ana gelir kaynağını sınırlamayı hedeflemektedir." ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan , ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo , alınan bu kararla Tahran üzerindeki ekonomik baskıyı daha da artırmayı hedeflediklerini belirterek , ilgili ülkelerin İran dan  petrol  ithalatını bu şekilde tamamen sonlandıracaklarını kaydetti.

Bu kararla 2 Mayıs a kadar 180 günlüğüne "ABD nin İran dan  petrol  alımına yaptırım getiren kararından muaf tutulan" Çin , Hindistan , Japonya , Güney Kore , Tayvan , Türkiye , İtalya ve Yunanistan ın muafiyetleri sona ermiş olacak.

Brent petrolde teknik olarak 74 ,30 ila 74 ,33  dolar  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 9 =