4 kritik noktaya S-400
Etiketler:

Türkiye’yi hava tehditlerine karşı koruyacak dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden S-400’lerin Rusya’dan bu yaz sevk edileceği belli olurken nereye konuşlandırılacakları da netlik kazamaya başladı.

haber7
0

Edinilen bilgilere göre , Türkiye’ye 4 bölükten oluşan 2 adet S-400 sistemi verilecek. Her bir sistemde 72 olmak üzere iki sistemde toplam 144 füze olacak. Ayrıca 48 yedek füze bulunacak. Böylece toplamda 192 füze teslim edilecek. Rusya askeri yapılanmasına göre , bir hava savunma bölüğü 9 rampadan oluşuyor. Dört bölükteki batarya sayısının 36 olacağı belirtiliyor. S-400’lerin bir bataryası rampa , radar ve komuta merkezi olmak üzere üç mobil araçtan oluşuyor. Bu arada S-400 bataryalarındaki füze sayıların az olması kamuoyunda kafa karışıklığına yol açarken , bu konuda askeri yetkililer ortak üretime işaret ediyor. Yetkililer , ortak üretim sayesinde ihtiyaç duyulan füzelerin kolaylıkla karşılanabileceği değerlendirmesinde bulunuyor.

DÖRT YER ÖNE ÇIKIYOR

Millî Savunma Bakanı Hulûsi Akar geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada , S-400 bataryaların Ankara veya İstanbul’a yerleştirebileceğini söylerken , buralara ek olarak Türkiye’nin Ege ve güney sınırına da konuşlandırılabileceği belirtiliyor. Güvenlik uzmanlarına göre S-400’lerin Ege’de herhangi bir  noktaya  yerleştirilmesiyle birlikte Türkiye bölgede stratejik üstünlüğü ele geçirecek. Uzmanlar , güney sınırında ise Gaziantep veya Hatay’a konuşlandırılması ön görülen sistemlerin , Suriye’den gelecek füze tehditlerine ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 3 =