2019 yılı Milletvekili ve emeklisi ne kadar maaş alıyor? Özlük hakları...

 Milletvekili  maaşları , devlet memuru maaşları baz alınarak her yıl düzenli olarak arttırılıyor. Geçen yıla oranla  Milletvekili  maaşları 3 bin 750 TL zamlandı. Peki  2019   yılı   Milletvekili  ve emekli  Milletvekili  maaşları ne kada

haber7
0

Anayasanın 76. Maddesine göre 25 yaşını doldurmuş , yüz kızartıcı bir suçu olmayan , en az ilkokul mezunu her Türk vatandaşı  Milletvekili  olabilir. TBMM’nde halkı temsil eden milletvekillerinin maaşları her zaman merak konusu haline gelmiştir. Milletvekillerinin maaşları en yüksek devlet memurunun maaşı baz alınarak belirleniyor. Milletvekillerinin maaşları her 6 ayda bir memur ve memur emeklilerine yapılan zam ve enflasyon farkı  kadar  artırılıyor. Peki  2019  yılında milletvekilleri ve emeklileri ne  kadar   maaş  alıyor?

2019 MİLLETVEKİLİ MAAŞLARI KAÇ TL?

Milletvekili maaşları statü olarak en yüksek seviyede devlet memuru kategorisinde yer almaktadır. Buna göre; Başbakanlık Müsteşarı ile aynı düzeyde  maaş  alan milletvekillerine her 3 ayda birer aylık ikramiye de ayrıca verilmektedir.

2019  yılı  için Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen  Milletvekili  maaşları 22 bin 200 TL olarak ödenmektedir. Emekli milletvekillerinin maaşı ise 13 bin 410 TL’dir.

MİLLETVEKİLİ ÖZLÜK HAKLARI

Milletvekilleri almış oldukları vekil maaşının yanında bir çok yardımdan da faydalanabiliyorlar. İşte bu özlük hakları:

Vefat etmiş olan  Milletvekili  yakınlarına 12 ay yardım ödenmektedir. ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =