Ballıca Mağarası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde

 Tokat  Valisi  Ozan Balcı  , Pazar ilçesinde bulunan ve oluşumu milyonlarca yıl önce gerçekleşen doğa harikası  Ballıca  Mağarası'nın  UNESCO   Dünya   Mirası   Geçici  Listesi'ne alındığını açıkladı.

haber7
0

Vali  Ozan Balcı  , 2023  Tokat  Vizyonu doğrultusunda hazırladıkları proje ile  Ballıca   Mağarası  nın Dünya  Mirası  Geçici  Listesi  ne alınması için Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü ne (UNESCO) başvuruda bulunduklarını söyledi. Vali Balcı , bu başvuru sonucunda  Ballıca   Mağarası  nın Türkiye den 2019 yılında  UNESCO  Dünya Geçici  Mirası   Listesi  ne giren tek miras alanı olduğunu açıkladı.

Vali Balcı ,  Ballıca   Mağarası  , yapısı gereği çok otantik , Türkiye nin bir turizm değeri ,  Tokat  ımızın turizm değeri.  UNESCO  Dünya Geçici Miras  Listesi  ne dahil olmak için başvuru yapmıştık. O da kabul oldu. Hem  Tokat  ımızın hem de Türkiye mizin tanıtımına daha çok katkı sağlayacak. Orasının doğa turizmine açılması konusunda alt ve üstyapıya ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. O yapılar da bittiğinde yabancı veya yerli turistlerimiz için çok kolaylık sağlayacak. 2019 yılı için sadece  Ballıca   Mağarası  eklendi ama bundan önceki yıllarda Türkiye de , Dünya  Mirası  Geçici Liste ye eklenen birçok güzelliğimiz var" dedi.

BALLICA MAĞARASI

İl merkezine 26 kilometre uzaklıktaki Pazar ilçesine bağlı  Ballıca  köyünde , 1085 rakımlı tepede bulunan  Ballıca   Mağarası  , dünyanın en büyük ve görkemli mağaralarından biri olarak gösteriliyor. Ortalama sıcaklığı 18 derece ve nem oranı yüzde 54 olan mağara , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =