Fransız mermisiyle Yemen'de katliam!

 Fransa  yönetiminin  Suudi Arabistan  ve Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) sattığı silahların Yemen'de kullanıldığı iddia edildi.

haber7
0

Kamu yayıncısı  Radio France  ve  Disclose  internet sitesinin haberinde , Savunma Bakanlığın bünyesindeki Askeri İstihbarat Şubesi ne ait 25 Eylül 2018 tarihli gizli bir belgeye dayanılarak Fransa yönetiminin  Suudi Arabistan  ve BAE ye sattığı silahların  Yemen  de Husilere karşı kullanıldığı öne sürüldü.  

Bu belgede  Yemen  de kullanılan silahlarla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı belirtildi.  Yemen  de Fransızlara ait 48 "Caesar" topunun kullanıldığı bölgelerde Mart 2016 ile Aralık 2018 arasında meydana gelen 52 saldırıda 35 sivilin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yemen de aynı zamanda 70  Fransız  savaş uçağının ve Fransa nın 1990 lı yıllarda BAE ye sattığı savaş tankının da kullanıldığı kaydedildi. 

24 BİN SALDIRI DÜZENLENDİ

Belgede  Yemen  de en çok hava saldırılarının can kaybına neden olduğu ve "Riyad ın Mart 2015 ten bu yana Husilerin elinde tuttuğu topraklarda yoğun hava saldırıları düzenlediği , bu saldırıların sayısının 2015 ten bu yana 24 bin olarak belirlendiği" vurgulandı.  Suudi Arabistan  ın  Yemen  de bu hava saldırılarını düzenlenmek için kullandığı savaş uçaklarının  Fransız  teknolojisi ile donatıldığı ve bunun  Fransız  şirketi Thales tarafından üretildiği bildirildi. 

Fransız devletinin  Suudi Arabistan  a ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =