Sudan'da Türklere saldırı: Şantiyeyi bastılar...

Sudan'da 70 Türk’ün çalıştığı şantiyeyi basan darbeci askerler , binayı ateşe verdi. Amerikalıların ve İsviçrelilerin şantiyesine  saldırı  yapılmadığı öğrenildi..

haber7
0

Sudan’da Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in askerî  darbe  ile devrilmesinin ardından ülkede karışıklık devam ediyor. Beşir döneminde yapılan anlaşmalarla bu ülkede faaliyet gösteren Türk firmalarına saldırılar başladı.

Sudan’da altın arayan Türk şirketinin şantiyesini basan darbeciler , şantiyeyi ateşe verdi. 70 Türk işçinin şantiyeden ayrıldığı ve Türkiye’ye dönmeye çalıştığı öğrenildi. Bölgede Amerikalıların ve İsviçrelilerin de şantiyesi olmasına rağmen darbeciler , sadece Türk şirketinin bulunduğu şantiyeye saldırdı. İşçilerin Türkiye’ye dönmek istediği ancak uçakların dolu olması sebebiyle yer bulamadıkları bildiriliyor.SEVAKİN DE DURMUŞTU

Sudan’da eylemlerin başlamasının ardından Ömer el-Beşir’in restore etmek için Türkiye’ye tahsis ettiği Sevakin adasındaki çalışmaların durduğu ortaya çıkmıştı.  Türkiye  , restorasyon çalışmalarının ardından Mekke ve Medine’nin karşısında yer alan stratejik konumdaki Sevakin adasına üs kurmayı planlıyordu.

Öte yandan darbeyi sevinçle karşılayan halk , Askerî Geçiş Konseyinin seçimler için açıkladığı takvimi yeterli bulmadı. Bunun üzerine Konseyi eylemcilerin sokağa terk etmesi için yeni kararlar aldı. Yapılan açıklamada “Beşir’in partisi gelecek hükümette yer almayacak , partinin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =