Avrupa’nın ortasında kedi kararı: Yasaklandı!

Brüksel bölge hükümeti , aralarında Scottish Fold , Bengal ve Savannah'nın da bulunduğu bazı melez  kedi  cinslerinin yetiştirilmesini ve pazarlanmasını yasakladı.

haber7
0

Belçika basınında yer alan haberlere göre , Hayvan Sağlığı Konseyi nin tavsiyesi üzerine bazı melez  kedi  cinslerinin sağlık ve davranışsal bozukluklar gösterdiği gerekçesiyle  Brüksel  de yetiştirilmesi ve pazarlanmasının yasaklandığı bildirildi.     

Yasaklanan  kedi  cinsleri arasında kulakları kesik görünümlü Scottish Fold un bulunduğu , bunun yetiştirme sürecinde genetik mutasyona uğradığı ve kedinin ciddi ağrıya maruz kaldığı belirtildi.     

Bengal ve Savannah cinsleri olarak bilinen kaplan görünümlü kedilerin de evcilleştirilerek doğal hayatlarından yoksun bırakıldığı , bunun da davranışsal bozukluklara yol açması nedeniyle yasaklandığı duyuruldu.     

Halihazırda bu  kedi  cinslerine sahip kişilerin , yetkililere bilgi vererek ruhsat alması gerekiyor. Belçika nın başkenti  Brüksel  de yasaklanan  kedi  cinslerinden 65 tane bulunduğu düşünülüyor.     

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =