Şentürk: Kendini tanımayan Allah'ı da tanıyamaz

''Siyaset ve Ahlâk Okumaları"nda konuşan Prof. Dr. Recep  Şentürk  , 'İslamiyet'te insanın kendi  Kendini  tanıması dini bir vazifedir. İnsan  Kendini  tanımazsa Allah'ı da tanıyamaz'' dedi.

haber7
0

Esenler Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü nün Şeyh Edebali Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında düzenlediği "Siyaset ve Ahlâk Okumaları"nın son programı , Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi nde gerçekleşti. Programda konuşan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Recep Şentürk  , insanın ne olduğu sorusuna farklı inanış ve disiplinlerin verdiği cevaplar üzerine sohbet etti.

İNSANIN TANIMI MEDENİYETLERE GÖRE DEĞİŞİYOR

"İnsan nedir?" sorusunun insanlık tarihinin başından beri tartışılan ve hala net bir cevabının bulunamadığını söyleyen Şentürk , "Bu soruyu cevap aradığınızda görüyorsunuz ki herkes farklı düşünüyor.  Allah  , insanı kendi varlığının bilincinde olan bir hüviyette yaratmış. Kendi üzerine düşünebiliyor , kendi varlığını biliyor. Başka varlıkların var olduğunun bilincinde. İnsan nedir , sorusuna her felsefi ekol , medeniyet ve din farklı cevap veriyor. Örneğin; materyalistlere göre insan , sadece bedenden ibarettir. Hiçbir manevi tarafı yoktur. İdealistlere göre ise; beden önemli değildir. Önemli olan insanın ruhudur. Hıristiyanlara göre insan bu dünyaya kirli olarak gelir. Hindulara göre ise; ruhlar ölmez ve sürekli gelişime uğrar. Tüm bunlar insanın ne olduğuna dair dünyada birbirinden farklı anlayışların var olduğunun göstergeleridir" dedi. 

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =