Volkswagen'in eski CEO’su hakkında dava açıldı

Braunschweig Savcılığı , Alman otomotiv devi Volkswagen’in (VW)  eski  üst yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn  hakkında  şirketin emisyon skandalı kapsamında dolandırıcılık , Rekabet Yasası’nı ihlal ve güveni köt&uu

haber7
0

Savcılıktan yapılan açıklamada , dizel araçlardaki emisyon skandalı kapsamında aralarında Winterkorn’un da bulunduğu 5 kişi  hakkında  Braunschweig Eyalet Mahkemesi nde  dava  açıldığı belirtildi.

Şirketin yöneticisi olarak görülen bu kişilere dolandırıcılık ve Haksız Rekabet Yasası’nı ihlal etme gibi birçok suçun yöneltildiği ifade edilen açıklamada , Winterkorn  hakkında  ayrıca , 25 Mayıs 2014 ten sonra dizel araçlarında manipülasyon yapıldığını bildiği , bunu Avrupa ve ABD deki ilgili makamlar ile müşterilere bildirmediği ve bu araçların satışını yasaklamadığı gerekçesiyle "güveni kötüye kullanma" suçlamasında da bulunulduğu kaydedildi.

ABD Çevre Koruma Ajansı 2015 yılının eylül ayında  Volkswagen  in emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu.

Bünyesinde  Volkswagen  , Audi , Porsche , Bentley , Lamborghini , Seat , Skoda , Bugatti , Scania ve Man gibi markaları bulunan  Volkswagen  Grubu , uzun süre dizel emisyonu skandalıyla gündemi meşgul etmiş , ABD makamlarına yüksek cezalar ödemiş ve milyonlarca aracını geri çağırmak zorunda kalmıştı.

Dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul eden  Volkswagen  , ABD deki mahkemece yüksek miktarda para ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 8 =