Stres ve moral bozukluğu kanserin büyümesini tetikliyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kerim Sönmezoğlu , kanser tanısı konulmuş olmasının her şeyin bittiği anlamına gelmediğini belirterek , "Çok fazla m

haber7
0

Muğla nın Bodrum ilçesinde düzenlenen "31. Ulusal Nükleer Tıp Kongresi ve 8. Balkan Nükleer Tıp Kongresi"ne katılan Sönmezoğlu , AA muhabirine yaptığı açıklamada , "pozitron emisyon tomografi/manyetik rezonans görüntüleme" (PET/MR) kombinasyon yöntemini bir araya getirdiklerini ve özellikle kanser tanısı ve yaygınlığının araştırılmasında kullandıklarını söyledi.

Kullanılan bu teknolojinin yeni olduğuna dikkati çeken Sönmezoğlu , "Bu teknoloji dünyada da son 5 yıldır gündemde. Türkiye de üç tane var. Henüz yeni ama etkili bir yöntem. Kanser hastalarında başarılı olacağını ve birçok hastaya daha hızlı tanı , tedaviye verdiği yanıtları daha erkenden belirleme gibi avantajlı durumlara sahip olacağız." diye konuştu.

Sönmezoğlu , PET/MR ın yanında pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT) sisteminin de bulunduğunu , PET/MR ın avantajının diğer sisteme oranla daha az radyasyona maruz bırakması olduğunu belirtti.

AKCİĞER KANSERLERİ KADINLARDA YAYGINLAŞTI

Söz konusu sistemin küçük çocuklar için önemli olduğuna işaret eden Sönmezoğlu , "Çocuklarda öncelikle PET/MR ı tercih ediyoruz ki çocuk daha az radyasyon alsın diye çünkü çocuklar radyasyona daha duyarlı." dedi.

Sönmezoğlu , sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =