Tanesi 1 liraya satılan erkenci kiraz hediyelik oldu

Türkiye'nin  erkenci   kiraz  üretim bölgelerinden Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde bahçelerden hasat edilen sezonun ilk ürünleri , İstanbul'da özel marketlerde  Tanesi  yaklaşık 1 liradan satılıyo

haber7
0

Kuzey yarım kürede kirazın en erken yetiştiği yer olarak gösterilen Sancaklı Bozköy Mahallesi nde sezonla birlikte hummalı bir çalışma başladı. Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelerine giderek  erkenci  çeşit "Cristobalina" cinsi kirazları özenle ağaçlardan toplayan üreticiler , daha sonra mahalle meydanındaki alım merkezine giderek ürünlerini satmaya çalışıyor. 

Çoğunluğunu İstanbul daki hallerden gelen tüccarların oluşturduğu alıcılar , yılın ilk kirazlarını kilogramı 120 ila 150 lira arasında değişen fiyatlardan alıyor. Daha sonra üreticiden alınan kirazlar , alım merkezlerinde çalışan kadınların yardımıyla 100 ya da 200 er gramlık ambalajlar halinde paketlenerek İstanbul daki hallere sevk ediliyor. 

"Hediyelik olarak gidiyor"

Tüccar Celil Görmez , AA muhabirine , sezonun ilk ürününün hasadı için  Manisa  ya geldiğini belirterek , "Şu anda ilk kirazın üretici kilogram fiyatı 150 lira. Burada 150 liradan aldığımız kirazı 100 er ve 150 şer gramlık ambalajlara koyduktan sonra İstanbul a sevk ediyoruz. İstanbul da bunun tüketici satış fiyatının 50 lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Bu ambalajın içinde yaklaşık 50 tane var , yani ilk kirazın  Tanesi  bir  liraya  denk gelecek. İlk kirazlar genelde özel yerlere  hediyelik  olarak gidiyor." dedi. 

Yüksek fiyatı ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 2 =