Terörle mücadelede kullanılması için ’Mini Köstebek’i üretti

Arkadaşının ağabeyinin şehit olmasına çok üzülen  Lise  öğrencisi ,  Terörle   mücadelede   kullanılması  için insansız kara aracı ’Mini Köstebek’i üretti.

haber7
0

Milli Eğitim Bakanlığı’nca Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 13. Uluslararası Robot Yarışması’na katılmak için Samsun’a gelen Tokat Zile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi 16 yaşındaki Abdullah Altunok , yaklaşık 2 ay önce okulun kantininde televizyon izlerken arkadaşının ağabeyinin şehit haberini gördü.

Bu olay üzerine sinirlenen Altunok , arkadaşı Ferhat Karaduman ile birlikte terör operasyonlarında kullanılmak üzere insansız kara aracı  Mini  Köstebek’i yaptı. Yüzde 90’ı yerli ve milli malzemeler kullanılarak üretilen  Mini  Köstebek , terörle mücadelenin yanı sıra doğal afetlerde ve arazi taramalarda da kullanılabiliyor. 360 derece dönebilen kamerası ile anında karşı tarafa anında görüntü aktarabilme , sesli komut gönderme , ortamı dinleme ve gece görüşü gibi özelliklere sahip olan  Mini  Köstebek , yazılımı sayesinde dünyanın her tarafından da yönetilebiliyor. 

 

 

“Yüzde 90’ı yerli ve milli” 

Altunok , 2 ay önce okulda televizyon izlerken arkadaşının ağabeyinin şehit olduğu haberini izlediğini söyledi. O haberden sonra sinirlendiğini ifade eden Altunok , “Aklıma koydum ve  terörle mücadele  de etkin olmamız için arkadaşımla birlikte 5 gün içerisinde insansız kara aracı olan  Mini  Köstebek’i tasarladım.  Mini  ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =