Sezonun ilk kirazı hasat edildi!

Kuzey yarımkürede kirazın en erken yetiştiği yer olarak gösterilen Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde  hasat  sezonu başladı.

haber7
0

Türkiye nin erkenci  kiraz  üretim bölgelerinden  Manisa  nın Şehzadeler ilçesinde  Sezonun  ilk ürünleri  hasat  edildi. 

Kuzey yarımkürede kirazın en erken yetiştiği yer olarak gösterilen Sancaklı Bozköy Mahallesinde yaşayan üreticiler , sabahın erken saatlerinde bahçelerine giderek erkenci çeşit "Cristobalina" cinsi kirazları ağaçlardan topladı. 

Ağaçlardan özenle toplanan kirazlar , satılmak üzere mahalle meydanındaki alım merkezine götürüldü. 

İLK  hasat  YAKLAŞIK 15 KİLOGRAM

Üretici Metin Koyuncu , AA muhabirine yaptığı açıklamada yeni  hasat  sezonunun tüm üreticilere hayırlı olmasını temenni ederek , bugün sezona "Cristobalina" cinsi kirazları toplayarak başladıklarını söyledi. 

Bereketli bir  kiraz  sezonu beklediklerini dile getiren Koyuncu , "Ağaçlarımızda bol miktarda ürün görünüyor , ilk  hasat  yaklaşık 15 kilogram çıktı. Geçen sene ilk ürünün kilogramı 100-150 lira arasında satılmıştı. Bu sene 250-300 liradan satılacağını tahmin ediyorum. Ancak fiyatlar sürekli böyle devam etmez. Ürün arzı arttıkça rakamlar da normale döner." dedi. 

Şehzadeler ilçesinde 30 bin dönüm bahçede , yılda üretilen ortalama 50 bin ton kirazın büyük bölümü ihraç ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 5 =