5 milyar liralık turizm yatırımına teşvik

 Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı  tarafından , geçen yıl sabit yatırım tutarı toplam 5  milyar  lirayı bulan 270  turizm  yatırımı için  teşvik  belgesi verildi.

haber7
0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden derlediği bilgilere göre , geçen yıl  teşvik  Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğünce 5 bin 914 yatırım projesi için  teşvik  belgesi düzenlendi. Bu belgeler kapsamında 157  milyar  296 milyon lira tutarında sabit yatırım yapılması ve 255 bin 7 kişiye istihdam sağlanması öngörüldü.

 

 

Aynı dönemde hizmet sektöründe sabit yatırım tutarı 64  milyar  865 milyon lira olan bin 598 projeye  teşvik  belgesi verilirken ,  turizm  bu alanda öne çıkan alt sektörlerden biri oldu.

Bakanlık tarafından geçen yıl , cari açığın sürdürülebilir seviyeye indirilmesinde önemli rol oynayan sektöre yönelik sabit yatırım tutarı toplam 5  milyar  lira olan 270  turizm  yatırımı için  teşvik  belgesi düzenlendi. Söz konusu projeler tamamlandığında 11 bin 177 kişilik istihdam planlandı.

 

 

Turizm sektöründe bu dönemde  teşvik  belgesi düzenlenen yatırımların 259 u yerli , 11 i yabancı sermayeli projelerden oluştu.

Söz konusu sektörde 209 yeni yatırım için  teşvik  belgesi verilirken , bu projelerin yatırım tutarı 4  milyar  244 milyon lira olarak hesaplandı.

Turizmde en çok  teşvik  Marmara Bölgesi ne

Bu dönemde , yatırım  teşvik  belgesi düzenlenen yatırımlar , 5 , 4 , 3 ve 2 yıldızlı otellerle , butik otel , özel ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 3 =