Hamas'tan Fetih açıklaması! Meşru değil

 Hamas  Hareketi , Fetih’in Merkez Konsey Üyesi Muhammed Iştiyye başkanlığında kurulan  Filistin  hükümetinin meşruiyetten yoksun olduğunu ifade etti.

haber7
0

Hamas Hareketinden yapılan yazılı açıklamada ,  Fetih  in bu hükümeti kurmasının ayrıştırma ve bölünmeyi pekiştirme siyasetinin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Açıklamada , "Bu ayrılıkçı hükümet ulusal ve anayasal meşruiyetten yoksundur.  Yüzyılın Anlaşması  nın fiili bir uygulaması olarak  Batı Şeria  ile  Gazze  Şeridi nin ayrılması imkanını güçlendirecek" ifadeleri yer aldı.

Filistin davasının önündeki engelleri aşmak için  Filistin  halkına karşı tüm sorumluluğu üstlenen ulusal birlik hükümeti kurulması ve yanlış gidişatın bu şekilde düzeltilmesi gerektiği değerlendirmesinde bulunulan açıklamada , genel seçim , başkanlık ve Ulusal Konsey seçimi yapılması çağrısı yapılarak , Filistinli yöneticilerin tüm engellerle mücadele için ulusal strateji belirlemesi amacıyla toplanması talep edildi.

İştiyye nin kurduğu  Filistin  hükümetinin yeni kabine üyeleri ,  Filistin  Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın huzurunda bugün yemin etmişti.

YÜZYILIN ANLAŞMASI

ABD Başkanı Donald Trump ın İsrail-Filistin meselesinin çözümü konusunda öne sürdüğü , Suudi Arabistan , Birleşik Arapları Emirlikleri (BAE) ve Mısır ın da destek verdiği belirtilen "Yüzyılın Anlaşması" planının ,  Filistin  devletini kurmak için Sina topraklarının bir ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 6 =