Sudan'daki acı bilanço açıklandı

Muhalif  Sudan  Doktorlar Komitesi , güvenlik güçlerinin dünkü gösterilere müdahalesi sonucu 2'si başkent Hartum'da 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

haber7
0

Muhalif Sudan Doktorlar Komitesi , güvenlik güçlerinin dünkü gösterilere müdahalesi sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Doktorlar Komitesi nden yapılan yazılı açıklamada , güvenlik güçlerinin dünkü gösterilere müdahalesi sonucu 2 si başkent Hartum da , 8 i Orta Darfur eyaletinin Zalinci kentinde , 2 si Medeni kentinde ve biri de Atbera kentinde olmak üzere 13 göstericinin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Açıklamada , başkentte bir kişinin Genelkurmay karargahı önündeki protesto gösterileri sırasında öldüğü kaydedildi.

Komite , böylece geçen cumartesiden bu yana Genelkurmay karargahı önündeki gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 35 e yükseldiğini açıkladı.

NE OLMUŞTU?

Sudan Savunma Bakanı ve Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Avad bin Avf , dün devlet televizyonunda yaptığı açıklamada , askerin yönetime el koyduğunu ve Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir in tutuklandığını bildirmişti.

Anayasanın askıya alındığını , Başbakanlık , Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten Bin Avf , 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını kaydetmişti.  Sudan  , 19 Aralık 2018 den bu yana hayat pahalılığının protesto edildiği ve Ömer el-Beşir in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne oluyordu.

Cumartesi günü yeniden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 7 =