Bakan Albayrak kıdem tazminatı için tarafları bir araya getirecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat  Albayrak  , yeni  kıdem   tazminatı  sistemine ilişkin görüşleri almak ve ayrıntıları netleştirmek üzere ilgili tüm  tarafları  bir  araya  getirecek.

haber7
0

AA muhabirinin Bakanlık yetkililerinden edindiği bilgiye göre , uzun süredir ülke gündeminde bulunan  kıdem   tazminatı  reformu  Yeni Ekonomi Programı  nda da yer alırken , bu kapsamda  kıdem   tazminatı  reformunun sosyal tarafların mutabakatıyla gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

Mevcut  kıdem   tazminatı  uygulamasında , son iş yerinde en az bir yıl çalışmak koşuluyla emeklilikte , vefat halinde veya işten çıkartılma durumunda tazminat alınıyor. Ancak fiili durumda uygulamadan , sınırlı sayıda çalışan faydalanabiliyor.

Uygulama , firmaların çalışanları için  kıdem  tazminatını hesaben karşılık olarak ayırmakla beraber nakit olarak koymaması , kendi isteğiyle işten ayrılanlara ödeme yapılmaması gibi sorunlar nedeniyle arzu edilen düzeyde gerçekleşmiyor.

Yapılacak düzenlemeyle mevcut sistemdeki sorunların giderilmesini teminen ,  kıdem  tazminatının işverenlerin takdirinde belirsiz bir alacak olmaktan çıkarılarak nakden ödenebilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Hak kaybı olmayacak

Düzenleme kapsamında fona ne kadar kesinti yapılacağı , sistemin kimleri kapsayacağı , birikmiş  kıdem  tazminatlarının durumu gibi temel parametreler , işçi sendikaları da dahil olmak üzere konuyla ilgili tüm paydaşların görüşleri alınarak belirlenecek. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =