Türkiye'nin uzaydaki gözleri

Uzay teknolojileri alanındaki çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye , Rasat , Göktürk-1 ve Göktürk-2 gözlem uydularıyla dünyanın nabzını uzaydan tutuyor.

haber7
0

Türkiye nin 3 ü haberleşme , 3 ü gözlem olmak üzere toplam 6 aktif uydusu bulunuyor.  Türksat  3A ,  Türksat  4A ve  Türksat  4B uyduları haberleşme ihtiyacını karşılarken , Rasat , Göktürk-1 ve Göktürk-2 uyduları gözlem amacıyla kullanılıyor.

Türkiye de tasarlanarak üretilen ilk yer gözlem uydusu Rasat , 17 Ağustos 2011 de Rusya dan fırlatıldı. Hiçbir sınırlama olmadan dünyanın her yerinden görüntü alabilen Rasat , bu görüntüleri TÜBİTAK Uzay da bulunan yer istasyonuna iletiyor. Rasat tan elde edilen görüntüler haritacılık , afet izleme , akıllı tarım , çevre , şehircilik ve planlama çalışmalarında kullanılıyor.

Uzayda görev yaptığı süre boyunca dünya üzerinde toplam 14 milyon 956 bin 200 kilometrekare alanın görüntüsünü çeken Rasat , 2 bin 716 görevi başarıyla yerine getirdi.

Tasarım ömrü 3 yıl olmasında rağmen 8 yıldır başarıyla çalışan Rasat , dünya yörüngesinde 40 bin 855 tur attı.

Rasat uydusu , güneşe eş zamanlı dairesel yörüngede , 700 kilometre irtifada bulunuyor ve 7 ,5 metre siyah-beyaz , 15 metre çok bantlı uzamsal çözünürlükte süpürçek (pushbroom) kamerayla görev yapıyor.

Görev yörüngesinde 33 binin üzerinde tur attı 

Türkiye nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu Göktürk-2 de 2012 de gerçekleştirilen ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 8 =