İngiliz ekonomisi şubat ayında beklentinin üzerinde büyüdü

İngiltere’de  şubat   ayında  ekonomi yıllık bazda yüzde 0 ,3 büyüme kaydetti.

haber7
0

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre , ülkede , şubat   ayında  Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yıllık bazda yüzde 0 ,2 olan beklentinin  üzerine çıkarak yüzde 0 ,3 artış gösterdi. İngiltere de GSYH aylık bazda ise yüzde  0 ,2  büyüme  kaydetti.

Ülkede  şubat   ayında  yıllık imalat sanayi üretimi ise yüzde 0 ,6 daralma  beklentisine rağmen yüzde 0 ,6  büyüme  gösterdi. İngiltere’de  şubat   ayında  aylık bazda imalat sanayi üretimi de yüzde  0 ,2 olan beklentiyi aşarak yüzde 0 ,9  büyüme  gösterdi.

ONS açıklamasında , ülkedeki imalatçıların İngiltere’nin Avrupa  Birliği’nden (AB) çıkış (Brexit) takviminin yaklaşması nedeniyle faaliyetlerinin  zamanlamasını değiştirdiğini , bunun da  şubat  ayı verilerine yansıdığını bildirdi.

Büyüme verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan ONS GSYH Ekonomisti  Rob Kent Smith ,  İngiliz  ekonomisinin  şubat   ayında  beklentilerin üzerinde büyüme  göstermesine rağmen , büyümenin halen ılımlı seviyede olduğunu vurguladı.

Smith , “Hizmet sektörü ve bilgi teknolojilerindeki güçlü performans  ekonomi için itici güç oldu. İmalat sektörü ise geçen yılın sonunda görülen zayıf  seviyelerden toparlanmaya başladı.” değerlendirmesinde bulundu.

Pantheon Macroeconomics Ekonomisti Samuel Tombs ise imalat sektöründe  depolama ihtiyacının artması ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 3 =