Aksaray  Üniversitesi’nde , kilolarla ifade edilecek kadar az miktarlardaki  toprak   bile   yeşillendirme  çalışmalarında kullanılıyor.

haber7
0

ASÜ’de , tuzlu  toprak  yapısı münasebetiyle  yeşillendirme  çalışmaları oldukça zor koşullarda ilerliyor. Kökleri , kısa zaman içinde tuzlu su tabakasına denk gelen fidanlar büyüyemeden kuruyor. Bu durumu aşmak için ASÜ Rektörlüğü , “Acil  toprak  Aranıyor!” isimli bir kampanya başlattı.

Kampanya kapsamında kampüse getirilen topraklarla yapay bir zemin oluşturuluyor ve kökleri yana doğru uzayan fidanların dikimi gerçekleştiriliyor. Son iki yıl içinde kampüsteki yeşil doku hissedilir şekilde gelişti. “Acil  toprak  Aranıyor!” kampanyasının devam ettiğini ve bağışların yeşil bir kampüs için büyük önemi olduğunu belirten ASÜ Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin , Aksaray’da pek çok dernek , sivil toplum kuruluşu ve işadamı ile yaptıkları görüşmelerin ardından kampüse 300 kamyon  toprak  bağışlandığını belirtti. Bir kamyon toprakla dört fidan yetiştirilebildiğine değinen Şahin , “Kampanyamız şehirde ilgi gördü. Hatta Giresun’dan bir arkadaşımız , kargoyla bir kaç kiloluk toprağı bizlere ulaştırdı. Kongre için Trabzon’dan şehrimize gelen arkadaşlarımız da bir çuval toprakla bizlere katkı sundular. Miktar az olabilir ama anlam bakımından bu bağış çok kıymetli. Biz , hiç bir bahanenin arkasına sığınmadan , samimiyetle kampüsümüzü yeşil bir hale getirmeye çalışıyoruz. Arzu eden herkesi de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 2 =