Kolera nedir? Kolera hastalığı neden olur, tedavisi var mıdır?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre gelişmekte olan ülkelerde her yıl 3-5 milyon  Kolera  vakası görülmekte ve bu vakaların nerdeyse yaklaşık 100 bini ölümle sonuçlanmaktadır. Peki  Kolera  has

haber7
0

Kolera , ilk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış ve 1827-1975 yılları arasında tüm dünyaya yayılmıştır.  Kolera  olarak bilinen vibrio cholerae bakterisinin ince bağırsakta oluşturduğu bir enfeksiyondur. Vibrio cholerae , ince bağırsakta protein yapıya sahip ve enterioksin adı verilen bir zehir üretir. Yalnızca insanlarda görülen bu hastalık gelişmekte olan ülkelerde çok önemli bir halk sağlığı sorunudur. Mülteciler ve göçler koleraya yakalanma riskini artırır. Özellikle kurak ve çöllerle kaplı bölgelerde ve yaz aylarında daha sık görülür. Son üç ay içerisinde 109 bin  Kolera  vakası kaydedildiği , 190 kişinin de hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Peki bu kadar yaygın ve ölümcül sonuçlara sebep olan  Kolera  hastalığının  tedavisi   var  mıdır? Koleradan korunmak için neler yapılmalıdır?

KOLERA HASTALIĞI NEDİR?

Kolera ,Vibrio cholerae isimli bakterinin  neden  olduğu bağırsak enfeksiyonuna bağlı olan , akut ve şiddetli ishal ile seyreden bir hastalıktır.  Kolera  , kalabalık ortamlarda yaşayan savaş , yoksulluk ve doğal afetlerden etkilenen topluluklarda kolayca yayılıp ölümlere yol açabilmektedir.

KOLERA BELİRTİLERİ

Sadece 20  Kolera  enfeksiyonunun yaklaşık 1’i şiddetlidir ve enfekte olmuş kişilerin yüksek ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 4 =