Bakanlık açıkladı: 32 milyon lira destek sağlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı , 2019-2 sayılı  Sinema  Destekleme Kurulu Kararını açıkladı.

haber7
0

"İlk Filmini Gerçekleştirecek Yönetmen" ve "Uzun Metrajlı  Kurgu Film  Yapım" türlerinde 38 projeye  Bakanlık  tarafından 32  milyon  350 bin  lira   destek  sağlandı.  Sinema  alanındaki projeler , meslek birliklerince belirlenen isimler ile akademisyen ve uzmanlardan oluşan 14 kişilik destekleme kurulu tarafından değerlendirildi.

İlk filmini gerçekleştirecek yönetmen desteğiyle , genç ve umut vadeden yönetmenlerin ilk  Sinema  filmlerini yapabilmelerine olanak sağlanırken , deneyimli sinemacıların yeni projelerine de  destek  verildi. Bakanlığın uluslararası alandaki rekabet gücünü artırmayı amaçladığı animasyon türünde de 3 uzun metrajlı film desteklendi. 394 projenin değerlendirildiği kurul toplantısında; ilk filmini gerçekleştirecek 13 yönetmen projesine 9  milyon  250 bin  lira  , 25 uzun metrajlı  Kurgu Film   Yapım  projesine ise 23  milyon  100 bin  lira  olmak üzere toplam 32  milyon  350 bin  lira   destek  verildi.

DESTEKLER ARTARAK DEVAM EDECEK

Son yıllarda hızla gelişen Türk sinemasında verilen destekler bu süreçte kritik rol oynadı ve film üretimi ile izleyici sayısını büyük ölçüde artırdı. Dünyanın en önemli festivallerinde Türk filmlerinin elde ettiği başarılar ve kazanılan ödüller ülkemizin tanıtımına da ciddi oranda katkı sunmaya devam ediyor.

YENİ ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 9 =