Şaban ayı orucu kaç gün tutulur? Şaban ayında yapılacak tüm ibadetler

Mübarek üç ayların ikincisi olan  Şaban   ayı  6 Nisan Cumartesi günü başladı. Peki  Şaban   ayında  yapılması gereken  ibadetler  ve dualar neler? Her günü ayrı faziletli olan  Şaban  ayı’nda Allah’a a&cc

haber7
0

Şaban  ayı  , maneviyat ve faziletlerle yüklü bir ay olması nedeniyle Müslümanlar tarafından son derece önem gösterilmektedir. Ramazan ayının habercisi olan  Şaban   ayı  bu yılda ibadetlerle , dualarla , namazlarla , oruçlarla karşılanacak. Rahmet , merhamet ve mağfiret  ayı  olan  Şaban   ayında  , her yıl olduğu gibi bu yıl da en verimli bir şekilde geçirilerek faziletinden ve maneviyatından yararlanılacak. “Her kim  Şaban  ayına değer verir , onda Allahu Teala’dan sakınırsa , taatıyla amel ederse , Allahu Teala onun günahlarını bağışlar ve o sene vuku bulacak tüm belalardan ve hastalıklardan kendini emin kılar.” Böylesine önemli bir ay olan  Şaban   ayı  Müslümanlar tarafından merakla bekleniyor.   Şaban   ayı   orucu  hangi günler tutulur? sorusu Mübarek üç ayların ikincisi olan  Şaban  ayına girmemiz ile birlikte araştırılmaya başlandı. 

 

 

ŞABAN AYI  orucu  HANGİ GÜNLER TUTULUR? Din alimleri  Şaban  ayının on beşinci gün olan berat gününün orucuna rağbet edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Üç aylar olarak bilinin Recep ,  Şaban  ve Ramazan aylarının dinimizde ayrı bir değeri ve önemi var. Bu aylar içerisinde dört adet Kandil gecesi bulunuyor. Bu da bize bu ayların önemini anlatıyor. Bu ayların ikincisi mübarek  Şaban  ayıdır.

1.gün

 

 

13.gün (Eyyam-ı Biyz Orucu)

14.gün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 7 =