Ülke müftüsü çağrı yaptı: Herkes sokağa insin

 Libya   müftüsü  Sadık el-Gıryani , ABD destekli darbeci General Halife Hafter'i durdurmak için halka çağrıda bulundu. Gıryani , "Libya halkı , Derne ve Bingazi'de işlenen insanlık suçlarını Trablus&#

haber7
0

Katar merkezli Al Jazeera Mubasher televizyonuna konuşan Gıryani ,  Libya  nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter in Trablus u ele geçirmek için saldırı başlatması üzerine  Libya  halkına meydanlara inme çağrısı yaptı.

BM yi Hafter in yanında yer almakla suçlayan Gıryani , "Ülkede bulunan Birleşmiş Milletler misyonunun Hafter ile işbirliği içerisinde olması artık gizli kalan bir durum değildir" ifadesini kullandı.

Gıryani , BM yi Hafter in ülkede  Libya  halkına karşı çeşitli bölgelerde işlediği ihlalleri söz konusu etmemeyle de suçlayarak , "BM misyonu ülkede sorunları çözmeye değil derinleştirmeye geldi" dedi.

"Libya halkı meydanlara insin"

Gıryani , milyonlarca Cezayirlinin meydanlara indiği gibi  Libya  halkının da ülkeye yönelik yapılan planları boşa çıkarmaları için meydanlara inmeleri gerektiğini vurguladı.

"Libya halkı , Derne ve Bingazi de işlenen insanlık suçlarını Trablus ta görmemesi için Hafter güçlerine karşı savaşmalı ve direnmeli" ifadelerine yer veren Gıryani , halka Hafter e karşı birlik olmaları çağrısında bulundu.

Libya nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter , Trablus u ele geçirmek için saldırı başlattığını ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 9 =