Türkiye F-35 programından çıkarsa ne olur? ABD'li komutan cevapladı!

 ABD  ,  F-35  Lightning II savaş uçakları üretimi konusunda Türkiye’nin tüm taahhütleri yerine getirmesine rağmen Türkiye’yi programdan çıkarma tehditleri savururken dün Washington’da yeni bir

haber7
0

Tarık Dağlı - Haber7.com

Hava ve deniz birliklerinin modernizasyonu konulu oturumda , ABD’nin dahil olduğu programlarla ilgili olarak Temsilciler Meclisi üyelerine brifing verildi.

F-35 KONUSUNDA  TÜRKİYE  SORUSU

F-35 programının başındaki isim olan Koramiral Mathias W. Winter programın son detaylarıyla ilgili bilgiler verirken oturum başkanı Temsilciler Meclisi Üyesi Donald Norcross , Türkiye’nin artık  F-35  programında olmadığını belirterek Winter’a bir soru yöneltti.

"TÜRKİYE HALEN PROGRAMDA"

Math Winter ise Türkiye’nin tedarikçileri olduğunu ve programdan çıkmaları gibi bir durumun henüz gerçekleşmediği bilgisini verdi.

"TÜRKİYE PROGRAMDAN ÇIKARSA NELER OLUR?"

Bunun üzerine bir diğer Temsilciler Meclisi Üyesi Vicky Hartzler ise Türkiye’nin programdan çıkması halinde neler yaşanacağını sordu.

Bu durumun kendileri için sorun olacağını belirten  Koramiral  Mathias W. Winter bunun üzerine Türkiye’nin  F-35  parçalarının yüzde 6-7’lik bir kısmını ürettiğini ve Türkiye’nin programdan çıkması durumunda iki yıl zarfında 50-75 arası daha az uçak üretebileceklerini ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
2 + 7 =