Yabancı yatırımcı rotasını Şanlıurfa'ya çevirdi

 GAP  Seracılar Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz , Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Karaali bölgesinde jeotermal seracılığa büyük ölçekli yatırım yapmak isteyen gruplar bulunduğunu belirterek , &

haber7
0

GAP ın hayata geçirilmesiyle tarım ve hayvancılığın gelişim gösterdiği  Şanlıurfa  Karaali bölgesinde 2000 yılında bir köylünün arazisinde bulunan jeotermal su sayesinde bölgede seracılık yapılmaya başlandı.

Başlangıçta küçük bir alanda kurulan serada gerçekleştirilen deneme ekiminden başarılı sonuçlar alınması , birçok firmanın bölgede yatırım yapmasını sağladı.

Jeotermal seralarda topraksız tarım tekniğiyle üretilen salkım domates ve diğer sebzeler , yurt dışına ve yurt içindeki farklı bölgelere gönderilmeye başlandı. İç mekan süs bitkilerinin de yetiştirildiği bölgede zamanla 500 dekara ulaşan jeotermal  sera  alanının , çok daha fazla artırılması hedefleniyor.

Bölgede daha önce mevsimlik tarım işçisi olarak başka kentlere gitmek zorunda kalan yöre insanı , yaygınlaşan seralar sayesinde kendi tarlalarında çalışma imkanı buluyor. Seralar , özellikle kadın istihdamına da ciddi katkı sağlıyor.

 Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) ve  GAP  Seracılar Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz , AA muhabirine , jeotermal enerjinin seracılıkta çok önemli olduğunu , bu sayede sektörün geliştiğini söyledi.

Karaali bölgesinin seracılık açısından önemine dikkati çeken Yanmaz , şunları kaydetti:

"Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati ve ilgililerle ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 8 =