Güney Afrika'da Osmanlı izleri artık Bo-Kaap müzesinde

Osmanlı-Afrika ilişkileri uzmanı Halim Gençoğlu tarafından ortaya çıkarılan  Osmanlı  mirası ve tüm  Osmanlı   izleri  Bo-Kaap  müzesinde  sergileniyor.

haber7
0

Güney  Afrika  da Müslümanların ilk müzesi Bo-Kaap ın binasının ,  Osmanlı  devleti tarafından ülkede görevlendirilen Müderris  Mahmud Fakih Efendi  tarafından inşa edilmiş. Bo-Kaap Müzesi aynı zamanda Güney Afrika’nın ilk İslam müzesi olma özelliğini taşıyor.

Güney  Afrika  da Müslümanların ilk müzesi Bo-Kaap ın binasının ,  Osmanlı  devleti tarafından ülkede görevlendirilen Müderris  Mahmud Fakih Efendi  ye ait.

Osmanlı-Afrika ilişkileri uzmanı Halim Gençoğlu tarafından yürütülen araştırma , Cape Town Üniversitesinin resmi internet sitesinde yayımlandı.

Ülkede büyük yankı uyandıran araştırma , 1978’den bu yana Bo-Kaap Müzesi olarak kullanılan tarihi yapının aslında  Osmanlı  alimi Müderris Mahmud Fakih Efendi’ye ait olduğunu gösterdi. 

Dün itibariyle de açılan müzede en çok dikkat çeken malzeme  Osmanlı  armalı kahve değirmeni. Müderris Mahmut Efendi İstanbul a yazdığı mektupları bu kahve değirmeniyle mühürlemiş.

Güney  Afrika  da gurur duyulacak çok daha fazla  Osmanlı  kültür mirasının olduğunun belirtilmesini rica ederim. Güney  Afrika  Ekonomi Bakanı Ebrahim Patel bile Ebubekir Efendi nin torunudur.  artık  bu cografyada nasıl bir potansiyele sahip olduğumuzu siz tahayyül ediniz.

Türkiye ve Güney  Afrika  arşivlerindeki belgeleri inceleyerek tarihi bir hatayı düzelttiklerine ve müzenin asıl sahibini ortaya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =