450 yıllık mescitte 119 yıl aradan sonra ilk namaz kılındı

Elazığ’ın tarihi  Harput  Mahallesi'nde restorasyonu tamamlanan  450   yıllık  Dabakhane Mescidi'nde  119   yıl   aradan   sonra  ilk  namaz  kılındı.

haber7
0

Harput’un tarihi mirasını canlandırmak için  Elazığ  Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) tarafından projelendirilen 17. yüzyıla ait Dabakhane Mescidi nin restorasyonu tamamlanarak ibadete açıldı.  Harput  Kalesi nin kuzeydoğusunda yer alan ve dönemin İpek Yolu güzergahında bulunan  450   yıllık  tarihi  mescitte   119  yıldan  sonra  ilk ezan bugün okunarak , ilk  namaz  Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz tarafından kıldırıldı. 

 

 

Harput’ta tarihi bir güne şahitlik yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Yanılmaz , “Harput bizim kadim bir kentimiz. 4 bin  yıllık  medeniyetler birikiminin olduğu bir kent. Dolayısıyla burada yapılan her restorasyon çalışması Harput’u geçmişinden geleceğe taşıyacak olan en önemli çalışmadır. Biz 5  yıllık  süre içerisinden Harput’un restorasyon , restitüsyon ve röleve çalışmaları üzerinde bir çok ciddi çalışmalara imza attık. İnşallah önümüzdeki süreçte de  Harput  , devamlı gelişen , büyüyen ve o tarihi misyonuna kavuşan bir yer olarak hizmete devam edecek. Tabii Harput’ta bu 5  yıllık  süre içerisinde yaptığımız en önemli çalışmalardan bir tanesi ise UNESCO’nun Dünya Geçici Miras Listesi ne girmesidir. Harput’ta 1  yıllık  bir çalışma içerisinde Harput’un UNESCO’nun Dünya Geçici Miras Listesi ni temin ettik” dedi. 

Hedefin 2023 yılında Harput’u UNESCO’nun Dünya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =