Kırklareli'de su maymunu yakalandı

Kırklareli'de , doğal yaşam alanı Edirne ve Iğdır olan su  maymunu  yakalandı. İstilacı bir tür olan su maymununu görenlerin  Kırklareli  Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne haber vermesi istendi.

haber7
0

Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü , vatandaşların nehir kenarında yaralı bir hayvan ihbarı üzerine harekete geçti. Yapılan incelemede hayvanın  Kırklareli  de bulunmayan bir tür olan su  maymunu  olduğu öğrenildi. Yakalanan hayvan ekipler tarafından tedavi edilmek amacıyla kontrol altına alındı. Müdürlük yetkililerinden yapılan açıklamaya göre su maymununun Türkiye de Iğdır ve Edirne de kaydı olduğu ,  Kırklareli  için yeni tür olarak envantere eklendiği belirtilirken , türün istilacı olduğu , görüldüğü yerde müdürlüğe bilgi verilmesi gerektiği belirtildi.

Tarım alanlarına zarar veriyor Su  maymunu  türünün istilacı bir tür olduğunu belirten  Kırklareli  Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamada , "Oldukça kolay üreyebilen bu tür aslında istilacıdır. Bahar aylarında ve yazın üreyen bu hayvanlar , kışın aşırı soğuklara dayanamamakta ve böylece nüfusları belli bir sayıyı geçememektedir. Aksi takdirde tarım alanlarına zarar verecek potansiyele sahiptirler. İstilacı olan bu türü arazide gören vatandaşların Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüze haber vermeleri türün izlemesi ve kontrol altında tutulması açısından yararlı olacaktır" dedi.

Su maymununun özellikleri Su  maymunu  (Myocaster caypus) iri hantal hayvandır. Sularda yaşar. Kunduzlardan ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =